Zakład Grafiki WSzP UMK na Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki 2005-2017

Zakład Grafiki nieprzerwanie od 2005 roku uczestniczy rokrocznie w Toruńskim Festiwalu Nauki.

W ciągu 12 edycji toruńskiego festiwalu wykładowcy i studenci Zakładu Grafiki przygotowali łącznie 21 imprez: warsztatów, pokazów technologicznych i wykładów. Prezentacje te stanowią formę popularyzacji grafiki artystycznej w ramach edukacji plastycznej młodych odbiorców sztuki, którzy w przyszłości, dzięki nam mogą zostać studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Warsztaty i pokazy dla młodych adeptów sztuki obejmują /w bardzo przystępny i zabawny sposób/ prezentację wszystkich skomplikowanych procesów technologicznych wszystkich rodzajów druku artystycznego Grafiki Warsztatowej: płaskiego, wklęsłego, wypukłego, oraz przybliżają możliwości technik druku cyfrowego, animacji i fotografii w kreacji artystycznej i użytkowej. Szczegółowo omawiają warsztat dawnego i współczesnego artysty grafika – jego specjalistyczne narzędzia, niezwykłe w dzisiejszych czasach materiały, urządzenia i maszyny wykorzystywane w pracy twórczej.

W tym roku Zakład Grafiki przygotował 3 Festiwalowe imprezy, na które już dziś serdecznie zapraszamy:

1. Przygotuj z nami Graficzny Eliksir!
    wtorek, 25.04.2017 r. godz. 9.00 – 13.00
    Wydział Sztuk Pięknych UMK, Zakład Grafiki, ul. Sienkiewicza 30/32,
    s. 10, 12, 16, 18, 20.
    opis imprezy:
    Weź: wodę z Wisły, kacze pióro, łój barani, chochlę sadzy spod Wawelu i asfalt syryjski. Zapraszamy do zabawy w Grafikę Warsztatową wszystkich młodych ludzi z wyobraźnią.

Prezentacja obejmuje trzy pracownie technik graficznych: Litografii, Wklęsłodruku i Wypukłodruku. Młodzi uczestnicy pokazów poznają specyfikę druku w każdej z wyżej wymienionych pracowni, a także wszystkie etapy związane z techniką druku, od przygotowania chemicznych mikstur graficznych, samej matrycy i sposobów jej preparowania, do efektu ostatecznego – odbitki graficznej. Będą też mieli możliwość własnoręcznego wykonania odbitki graficznej w każdej z technik.
prowadzący:
prof. Piotr Gojowy
prof. Marek Basiul
dr hab. Marek Zajko
dr hab. Michał Rygielski
dr hab. Tomasz Barczyk,
mgr Agata Ciesielska,
mgr Emma Kwiatkowska,
mgr Weronika Marszelewska,
Oksana Budna,
Daria Murawska,
Ewelina Kołakowska.
+ studenci pracowni

2. Eco Vistula Fashion – ekologiczna moda znad Wisły, nadruki w technice serigrafii
wtorek, 25 kwietnia, od 10:00 do 11:30
Wydział Sztuk Pięknych UMK, Zakład Grafiki, ul. Sienkiewicza 30/32, s. 09
opis imprezy:
Warsztaty Eco Vistula Fashion to doskonała okazja poznania techniki sitodruku i wykorzystania jej potencjału w nowoczesnym projektowaniu. Uczestnicy warsztatów poznają kolejne etapy przygotowania matrycy do druku na różnych podłożach (tkanina, papier, tektura) od momentu naświetlenia kliszy na siatce pokrytej emulsją światłoczułą, aż do wykonania odbitki. Każdy uczestnik otrzyma w prezencie torbę i notes z eco motywem z własnoręcznie wykonanym nadrukiem.
prowadzący:
dr hab. Agata Dworzak-Subocz
dr hab. Izabella Retkowska

3. Wirtualna wizualizacja Wisły
sobota, 22 kwietnia, od 13:00 do 14:30
Wydział Sztuk Pięknych UMK, Zakład Grafiki,ul.Sienkiewicza 30/32,s. 112A
opis imprezy:
Uczestnicy pokazu poznają kolejne etapy przygotowania i wykonania wirtualnej wizualizacji w programie 3DsMAX która symuluje zachowania płynów: od modelingu do gotowej animacji. Poznają technikę modelowania, ustawienia sceny, parametrów, ruchu kamery, przygotowania oświetlenia oraz wykonania renderu. Każdy uczestnik otrzyma 4 grafiki w formie wydruku A4 oraz A3 pokazujące poszczególne etapy pracy oraz wydrukowaną jedną klatkę z gotowej animacji.
prowadzący: dr Jakub Jaszewski

Fotografie imprez organizowanych przez Zakład Grafiki WSZP UMK z archiwalnych edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki: Adam Zakrzewski i Andrzej Romański /UMK Toruń