Marek Zajko

Marek Zajko Portret Gotdr hab. prof UMK
Kierownik Katedry Grafiki
e-mail: marasart@umk.pl 

 

 

 

 

Urodził się 28.10.1972 r. w Białymstoku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu.  W latach 1993-1998 studiował na Kierunku Grafika Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki warsztatowej w 1998 roku w Pracowni Wklęsłodruku prof. Mirosława Piotrowskiego. Od tego też roku jest wykładowcą Katedry Grafiki (Pracownia Wklęsłodruku), aktualnie na stanowisku profesora UMK. Od 2015 r. pełni funkcję kierownika Katedry Grafiki.

Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej i rysunku. Przedmiotem jego badań warsztatowych są przede wszystkim eksperymenty formalne w obrębie druku wklęsłego (zarówno trawionego jak i technik rytowanych) z wykorzystaniem niestandardowych narzędzi i materiałów min.: syntetyków, poliestrów i korundu. Prezentował swoje prace na 74 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, konkursach i prezentacjach artystycznych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.

 

Cykle graficzne

Realizowane przeze mnie od wielu lat cykle graficzne: Człowiek pogryzł psa, Studium pewnej choroby, Kagańce i hełmofony, czy najnowszy Mutacje to zapis anonimowych symboli, dzisiejszych czasów – pojedynczych, realnych jednostek, składowych uniwersalnej społeczności. Powstaje tym samym rodzaj żywej dokumentacji, swoiste samo-aktualizujące się archiwum nieuchronnej ewolucji człowieka.

Buduję własną wizję portretowanych osób, przy użyciu charakterystycznych dla wklęsłodruku środków wyrazu – przerysowań, przetworzeń czy nawet deformacji. Powstaje tym samym – nowy „obraz twarzy” człowieka. Portret graficzny jest dla mnie nie tyle, odtworzeniem rzeczywistości, ile możliwością autokomentarza – subiektywnego i prowokującego.