Bogumiła Pręgowska

bogumila_pregowskaprofesor

Urodzona w Bydgoszczy. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w latach 1969—1974. Dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza w 1974 roku. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Pracowała na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie prowadziła dyplomującą pracownię wklęsłodruku w Zakładzie Grafiki. Od 1975 roku brała udział w środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach grafiki. Jest autorem 30 wystaw indywidualnych m. in. w Bydgoszczy, Toruniu, Poznaniu, Olsztynie, Cieszynie, Darmstadt, Paryżu czy Landgraaf . Brała udział w 120 wystawach zbiorowych, międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych m. in. w Berlinie, Paryżu, Toronto, Heidelbergu, Ammanie, Cadaques, Budapeszcie czy Kaliningradzie.

Opis twórczości – credo:

Stan dzisiejszej sztuki z zatartymi granicami dyscyplin zdaje się spychać tradycyjną grafikę w rejony sztuki odrębnej i mało popularnej. Być może dzieje się to z całkiem naturalnego powodu, że twórcy także chcą (może i muszą) uczestniczyć w przemianach, które prowadzą do poszukiwań nowych sposobów i metod pracy twórczej. Co zatem będzie z grafiką warsztatową? Czy zgubi się w chaotycznym wymieszaniu wartości, jakie obserwujemy w dzisiejszej, odhumanizowanej sztuce? Sądzę, że niewiele pola może ustąpić, bo w najlepszym wypadku podzieli los czystego kruszcu, w którym najmniejsza domieszka nie zmienia wszakże wyglądu, ale czyni jego strukturę pospolitą. Jeżeli w ogóle „wielka sztuka jest igraszką z chaosem” – jak twierdzi Arnold Hauser – to grafika jako dziedzina sztuki, jest także igraszką świata w jakim żyjemy. Mimo to wierzę, że pozostanie tą z cennych wartości wyższej kultury, która stanowi o jej randze jako najczystszym rodzaju artystycznej wypowiedzi.

Nagrody m. in.:
1980 – Konkurs na grafikę półrocza – Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki w Gdańsku (I nagroda)
1987 – Międzynarodowa Wystawa Miniatury Artystycznej – Toronto (wyróżnienie honorowe)
1993 – Wystawa – Konkurs na malarstwo, grafikę i rysunek pn. Kobieta w sztuce –  BWA Bydgoszcz (wyróżnienie)
1996 – Ogólnopolska wystawa pn. Grafika znad Wisły – Państwowa Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku (III nagroda)
1997 – VII Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu – Ostrów Wielkopolski (nominacja do nagrody)
1997 – Konkurs na obraz i grafikę miesiąca Toruńskiego Regionu Państwowej Galerii Sztuki i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu (I nagroda w miesiącu czerwcu)
1998 – II  Międzynarodowe Biennale w Raciborzu (wyróżnienie honorowe I stopnia)

Prace w zbiorach:
– Biblioteka Narodowa w Warszawie,
– Muzeum Okręgowe w Toruniu,
– Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy,
– oraz w zbiorach prywatnych w Holandii, Niemczech, Francji.