Jagoda Jaworska laureatką Nagrody im. prof. Edmunda Piotrowicza 2020

Jagoda Jaworska laureatką Nagrody dydaktycznej Katedry Grafiki WSZP UMK w Toruniu im. prof. Edmunda Piotrowicza!

 

Decyzją wykładowców Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu –
laureatką Nagrody im. prof. Edmunda Piotrowicza za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2019/2020 została Jagoda Jaworska.

Nagrodzona autorka jest aktualnie studentką IV roku Kierunku Grafika, specjalności Grafika Warsztatowa w Pracowni Wypukłodruku Katedry Grafiki WSZP UMK w Toruniu, prowadzonej przez prof. dr hab. Marka Basiula i dr hab. Michała Rygielskiego, prof. UMK.

Nagroda im. prof. Edmunda Piotrowicza zostanie oficjalnie wręczona wyróżnionej studentce w październiku br., podczas otwarcia wystawy końcoworocznej – „Wizytówka” w Galerii Dworzec Zachodni w Toruniu, Akademickie Centrum Kultury „Od Nowa”.

Katedra Grafiki WSZP UMK w Toruniu dzięki uprzejmości Dyrekcji Miejskiej Instytucji Kultury Dom Muz uhonoruje laureatkę dodatkową nagrodą – jaką będzie wystawa indywidualna w Galerii Domu Muz w Toruniu.  Otwarcie wystawy grafik Jagody Jaworskiej odbędzie 9 października 2020 r., w Galerii Domu Muz w Toruniu, o godz. 18.30.

 

Jagoda Jaworska (ur. 24.06.1997 r.) jest studentką IV roku Kierunku Grafika/ specjalność Grafika Warsztatowa w Pracowni Wypukłodruku Katedry Grafiki WSZP UMK w Toruniu, prowadzonej przez prof. dr hab. Marka Basiula i dr hab. Michała Rygielskiego, prof. UMK.

W swoich grafikach autorka w ekspresyjny i syntetyczny sposób opisuje rzeczywistość, która ją otacza, wykorzystując techniki druku wypukłego, płaskiego oraz wklęsłego. Otoczenie (konkretne sytuacje, rozmyślenia i wspomnienia), w tym kontekście, staje się tylko pretekstem do kontynuowania spójnej, acz nieco chaotycznej, historii kreowanej od samego początku studiów. Całość dotychczasowej twórczości można uznać za zaproszenie do intymnej, niczym pamiętnik, podróży młodego człowieka, formułującego własne opinie i szukającego swojego miejsca w świecie. Uczucia, towarzyszące tym newralgicznym momentom kreowania własnej tożsamości, to najczęściej poruszany temat. Autorka stara się nie opierać zbytnio na szkicach. Są one tylko punktem wyjścia, zaznaczeniem kompozycji oraz zarysem tematu. Nie lubi odtwarzać projektów. Najwięcej zabawy odnajduje w tworzeniu bezpośrednio na matrycy, pod wpływem chwili. Można odnieść wrażenie, że prace niosą ze sobą wiele historii, które przychodzą w trakcie tworzenia i rozwijają się z nią podczas procesu twórczego. Wiele kompozycji powstaje w wyniku “kontrolowanych przypadków”. Eksperymentowanie z formą i techniką napędza potrzebę tworzenia, zaspokojenia wręcz dziecięcej ciekawości. Często sam etap poszukiwania odpowiednich środków wyrazu jest bardziej ekscytujący niż efekt końcowy. Najbardziej inspirującym dla autorki okresem historycznym jest XX wiek. Duży wpływ na jej sztukę mają tacy artyści jak: Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Emil Nolde czy Jerzy Panek. Głównym założeniem jej twórczości jest przekazanie ładunku emocjonalnego, który stara się przetłumaczyć na swój własny, graficzny język. Czasem tworząc smutne prace towarzyszy jej wiele pozytywnych emocji i na odwrót, radosne prace są często naznaczone łzami.”

 

 

Profesor Edmund Piotrowicz (1915-1991)

W latach 1945-50 studiował w Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie w pracowni prof. Jana Cybisa. Dyplom otrzymał w 1951r. Zajmował się grafiką warsztatową, rysunkiem oraz malarstwem. Był profesorem w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od momentu objęcia funkcji kierownika Katedry Grafiki w 1962 roku wprowadził zmiany w sposobach realizowania celów dydaktycznych ze studentami. Wniósł nowe spojrzenie na proces twórczy i dydaktyczny. Postulował poszerzenie aspektu warsztatowego o niezbędność kształtowania indywidualnej ekspresji twórczej a także otwierania się samej grafiki na środki wyrazu innych dyscyplin.

 

Katedra Grafiki WSZP UMK w Toruniu

http://www.grafika.umk.pl/

https://www.facebook.com/Grafika-UMK-133845790015718/