In memoriam

Z wielkim żalem przyjęliśmy 2 stycznia 2022 roku wiadomość o śmierci Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, wybitnej toruńskiej artystki. Zajmowała się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, tworzyła również poezję.
Msza św. pogrzebowa odbędzie się 8 stycznia br. w Bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu o godzinie. 11:00.
Krystyna Szalewska-Gałdyńska urodziła się w 1938 r. w Przerośli koło Suwałk. W 1958 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. W 1963 r. uzyskała dyplom z grafiki u profesora Ryszarda Krzywki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Właśnie z Toruniem związała swoje dalsze życiowe i artystyczne losy. Zajmowała się malarstwem, grafiką i rysunkiem. W swoich pracach podejmowała problematykę przemijania, cierpienia, wiary. Najbardziej znane są Jej cykle graficzne z wizerunkami Matki Boskiej, a także fantastyczne pejzaże, często z motywami toruńskimi.
Swoje prace prezentowała na blisko 70 wystawach indywidualnych i ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Znajdują się one w zbiorach: Watykanu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Pomorskiego w Szczecinie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Muzeum Okręgowego w: Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Bytomiu, Katowicach, Kielcach, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Graphothek City Charlottenburg w Berlinie a także w zbiorach prywatnych w USA, Kanadzie, Szwecji, Norwegii, Japonii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Danii, we Włoszech. Za pracę i działalność, nie tylko artystyczną, Krystyna Szalewska otrzymała wiele nagród i medali, w tym order papieski PRO ECCLESIA ET PONTIFICE (2004) oraz Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium (2006), natomiast 4 grudnia 2021 r. została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym na wniosek Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. /materiały prasowe/