I Nagroda dla Agaty Dworzak-Subocz

I Nagroda dla naszej wykładowczyni dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK na Międzynarodowym konkursie na ekslibris zatytułowanym „Ruszył Ziemię”, zorganizowanym z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie. Nagrodzony Exlibris dedykowany został przez autorkę Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika i jak napisała prof. Małgorzata Chomicz we wstępie do katalogu, exlibris Agaty Dworzak-Subocz urzeka wyrafinowaną w swojej prostocie abstrakcyjną formą oraz subtelnością kolorystyczną. Wyróżnia się elegancją  i oryginalnością w podejściu do tematu. Swobodny gest jak od pędzla symbolizuje ruch Ziemi, wokół złocisto-srebrzystego Słońca. Dwa słowa “Ruszył Ziemię” zawarte w dwóch graficznych znakach. Całości dopełnia finezyjny podpis, starannie zintegrowany z obrazem. To drobne dzieło sztuki ucieszy oko zarówno każdego wytrawnego grafika jak i miłośnika ekslibrisu.

Na konkurs napłynęło 75 ekslibrisów 55 autorów z Polski, Ukrainy, Norwegii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Rumuni, Francji, Białorusi i Czech, tworzonego różnymi technikami graficznymi od drzeworytu po serigrafię. Na prezentacji w Galerii Stary Ratusz WBP w Olsztynie można zobaczyć 66 prac konkursowych. Wystawie pokonkursowej towarzyszy również ekspozycja 24 ekslibrisów poświęconych Mikołajowi Kopernikowi ze zbiorów Romana Nowoszewskiego, kolekcjonera kopernikanów. Wystawa będzie również eksponowana w partnerskich galeriach oraz instytucjach kultury. Prace będą prezentowane także na wirtualnej wystawie na stronie Organizatora w terminie od marca do grudnia 2023 r.

Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowały się także exlibrisy studentki IV Roku Pracowni Serigrafii Kornelii Borowskiej-Beszty i doktorantki z Pracowni Wypukłodruku Jagody Jaworskiej. Gratulujemy!!!

Jury Konkursu:

prof. Rafał Strent – Przewodniczący