Grafika z Humberta

Wystawa Grafika z Humberta jest przeglądem Katedry Grafiki Warsztatowej Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, pracownie; Litografii, Drzeworytu, Miedziorytu, Wklęsłodruku i Serigrafii). Prezentuje prace wykładowców i studentów wszystkich 5 pracowni Katedry Grafiki: Litografii, Drzeworytu, Miedziorytu, Wklęsłodruku i Serigrafii. Wystawa wpisuje się w projekt – „Polska Grafika Warsztatowa” realizowany przez Zakład Grafiki UMK, który w założeniu prezentuje nowe trendy polskiej grafice warsztatowej w najbardziej wiodących ośrodkach druku artystycznego w kraju.

Grafika z Humberta

Katedra Grafiki Warsztatowej to najstarsza historyczna część całego Wydziału Grafiki. Przeszłość reprezentowana przez postawy twórcze tzw. krakowskiej szkoły grafiki, splata się z nowymi wyzwaniami artystycznymi najmłodszych pokoleń. Nowe spojrzenie na zagadnienia artystyczne nie negują postaw wcześniejszych, lecz są odniesieniem i kontynuacją wartości minionych czasów. Pamiętając sukcesy grafiki krakowskiej ubiegłego wieku, mając w pamięci takich grafików jak: Mieczysław Wejman, Jacek Gaj czy Andrzej Pietsch – nowe pokolenie artystów ukształtowane w dzisiejszych czasach poszerza horyzont wyzwań twórczych swoich poprzedników. Tradycja szkoły krakowskiej polegająca na tzw. specyficznej metaforze graficznej jest nadal elementem ważnym i nie jest to tylko przywiązanie do tradycyjnego warsztatu, lecz niepowtarzalna wartość wypracowana przez wiele pokoleń grafików, która w połączeniu z możliwościami współczesności otwiera się na tematykę teraźniejszości. Wartość ta zauważalna jest bardzo dobrze w pracy ze studentami, gdzie buduje się jakość na styku różnych obszarów poszukiwań artystycznych. Stąd też, duży nacisk kładziemy na pogłębianie indywidualnych środków wyrazu, łącząc nowe media artystyczne ze starym technikami. Proces poszukiwań w obrębie warsztatu graficznego oraz poszukiwania w obrębie budowania matrycy graficznej stają się wyzwaniem dla każdego młodego twórcy.

Katedra Grafiki Warsztatowej składa się z pięciu pracowni graficznych: Litografii, Drzeworytu, Miedziorytu, Wklęsłodruku i Serigrafii.

Kierownik Katedry Grafiki Warsztatowej ASP  w Krakowie
dr hab. Piotr Panasiewicz, prof. ASP

Wernisaż wystawy: 22 marca 2018 r. /czwartek/ o godz. 12.30
w Galerii Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu, ul. Sienkiewicza 30/32,

Wystawa czynna w godz. 9.00 – 18.00
Czas trwania wystawy: do 20.04.2018 r.
Wstęp wolny.

relacja filmowa TV Toruń: http://www.toruntv.pl/movie/show?id=15171&search=grafika&param=0&page=1

fotoreportaż: Joanna Strzelecka-Traczykowska, Zdzisław Mackiewicz