Analizy/Syntezy – Besztreda i Mackiewicz

Zapraszamy na wystawę Analizy/Syntezy – Besztreda i Mackiewicz
wykładowcy Katedry Grafiki dr hab. Zdzisława Mackiewicza, prof. UMK w duecie z Wojciechem Beszterdą
Wernisaż: 10 III 2023, godz. 18.00
Galerii NCK
W Galerii NCK czas na fotografię. Tym razem swoje prace zaprezentuje artystyczny duet: Wojciech Beszterda i Zdzisław Mackiewicz, fotograficy, pedagodzy, kuratorzy wystaw. Prywatnie koledzy. Łączy ich metoda pracy i sposób podchodzenia do zagadnień graficznych. Prezentowane na tej wystawie fotografie korespondują ze sobą. Odbierane w kontrze analizują podejmowany temat. Dopełniają się jednak, gdy syntetyzują dane zagadnienie. Analiza i synteza to metoda pracy Beszterdy i Mackiewicza nad artystycznymi tematami. Te dwa zagadnienia nieustanie przeplatają się w pracach obu artystów. Stąd także tytuł ekspozycji – „Analizy/ Syntezy”. W Galerii NCK znajdą się wydruki cyfrowe fotografii o formatach 100×70 cm i 100×100 cm i pochodzić będą z kilku wcześniejszych cykli fotografików: Beszterda pokaże prace z cyklu „Notatki”, „Jazzowo” i „Znaki”, Mackiewicz natomiast z cyklu „Odwróceni-rewers 2”, którego początki mają w 2010 roku.
– fotograf, kurator wystaw; absolwent Liceum Plastycznego w Gdyni oraz Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (specjalizacja – fotografia). Od 1990 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek Rady Artystycznej ZPAF w Warszawie. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureat nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m.in.: Grand Prix XIV Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach. Twórca i współorganizator wystaw, m.in.: „Wymiary czasu i przestrzeni”, BWA Piła, 2013; „Anastazy B. Wiśniewski – Przystanek na żądanie”, BWA Piła, 2015.
ł – studia – Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; pedagog na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Katedrze Grafiki, prowadzi dyplomującą pracownię Grafiki Multimedialnej. Członek ZPAF. Zorganizował 41 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych tu i tam. Uprawia fotografię i grafikę.
/materiały organizatora/