Wystawa grafik Oksany Budnej w Irlandii

Oksana Budna – Kierunek Dublin // Destination Dublin
Wernisaż wystawy – 13 sierpnia 2019 r.
Gallery Polish House, 20 Fitzwilliam Place
Dublin, Irlandia
Gorąco zapraszamy na indywidualną wystawę grafik mgr Oksany Budnej, wykładowcy Zakładu Grafiki WSZP UMK w Toruniu / Pracownia Wklęsłodruku.
„Kierunek Dublin” – wystawa prac graficznych Oksany Budnej w przestrzeni Domu Polskiego w Dublinie. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. prace wchodzące w skład cyklu „ Na Emigracji- notatki z zielonej wyspy” oraz najnowsze realizacje. Artystka w swoich działaniach twórczych odnosi się głównie do człowieka, jego przeżyć, emocji oraz spotykanych sytuacji. Wciela się w rolę obserwatora, starając się wyłapać pewne nurtujące ją zagadnienia, które później przenoszone są na matrycę. Techniki metalowe stały się idealnym „narzędziem” do wyrażenia jej ekspresji- grubo trawiona linia akwafortowa czy płaska plama czerni-akwatinty są jednym z głównych środków wyrazu. W swoich kompozycjach używa także cytatów fotograficznych w celu nadania pewnej autentyczności zaobserwowanych przez nią zjawisk. Idąc dalej w swoich działaniach łączy technikę wklęsłodruku z innym technikami graficznymi poszukując nowych środków wyrazu. Obecnie w jej pracach pojawiają się elementy sitodrukowe, które doskonale komponują się mięsistością technik wklęsłodrukowych. Nie bez znaczenia w jej kompozycjach jest także kolor, który pojawia się jako akcent lub duża płaszczyzna dopełniająca całą kompozycje.
Oksana Budna
W 2012 roku rozpoczęła studia na Wydziale Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Grafika. Od drugiego roku studiów wybrała jako specjalizację Grafikę Warsztatową- Pracownię Wklęsłodruku, prowadzoną przez prof. Bogumiłę Pręgowską i dr hab. Marka Zajko. Dyplom artystyczny, pod kierunkiem dr hab. Marka Zajko, obroniła w 2017 roku z wyróżnieniem. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Zakładzie Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknym UMK w Toruniu, a także jest studentką II roku studiów doktoranckich na macierzystej uczelni.
W dorobku artystycznym posiada cztery wystawy indywidualne oraz udział w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą